Atrakcje

Blisko 90% gminy Węgliniec, w której znajduje się nasz zajazd pokryta jest lasami. To czyste, nieskażone przez człowieka środowisko, oferuje szereg atrakcji o każdej porze roku.

W okolicy wytyczono liczne trasy i szlaki turystyczne. Należą do nich min. trzy trasy rowerowe o łącznej długości ok. 87 km, szlaki piesze, konne oraz ścieżki dydaktyczne (np. po Puszczy Zgorzeleckiej) Trasy te składają się na sieć wzajemnie przenikających się szlaków w Borach Dolnośląskich i są tak poprowadzone, że pokazują prawie wszystko co piękne i warte zobaczenia w naszym regionie.

W planach jest utworzenie szlaku dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tzw. „zielonego szlaku” w ramach europejskiej sieci Greenways oraz łączenie istniejsących już sieci szlaków ze szlakami występującymi po stronie niemieckiej.

Wędkarzy ucieszy zapewne fakt, iż w okolicznych rzekach żyją pstrągi potokowe, trocie wędrowne, lipienie i głowacice. Rzeki tego terenu wykorzystywane są również przez miłośników kajakarstwa, a na Kwisie organizowane są spływy pontonowe.

W regionie odbywają się również ciekawe imprezy kulturalne, głównie o charakterze lokalnym i ponadlokalnym. Najciekawsze z nich to:

  • Jagodowe Lato w Ruszowie,
  • Noc Świętojańska w Starym Węglincu
  • Mistrzostwa Europy w zbieraniu grzybów w czasie święta grzybów w Węglińcu.

To właśnie jesienią cała okolica staje się prawdziwym rajem dla zbieraczy runa leśnego a grzybiarze zjeżdżają tu nierzadko z odległych stron kraju. Grzybobranie stanowi świetną formę wypoczynku i relaksu, a spożywane na ciepło, marynowane, suszone, czy też używane jako przyprawy grzyby dostarczają wyjątkowych walorów smakowych.

W pobliżu kilka ośrodków jeździeckich, oferujących rekreacje konna, przejażdżki bryczką czy hipoterapie np. Agroturystyka „U Jasinka”.

Znajduje się tu także stosunkowo dużo niezwykle wartościowych zabytków, pochodzących z różnych okresów architektonicznych. Szczególnie warto odowiedzić jedno z największych w regionie założeń pałacowo-parkowych w Kliczkowie. W skład, tego pochodzącego z XIV w., położonego na szczycie skarpy rzecznej kompleksu wchodzi zamek wraz z otaczającym go parkiem oraz ośrodkiem jeździeckim oferującym rekreację konną.

Potencjał przyrodniczy Borów, ogromna lesistość tego terenu, wielokulturowość zamieszkałej ludności, zabytkowe pałace, zamki i kościoły są gwarancją, że czas spędzony w tych stronach będzie udany.